چگونه بر  استرس سخنرانی غلبه کنیم ؟

/ ژوئن 11, 2019 / بدون دیدگاه / در خود شناسی - رشد شخصی - فن بیان و سخنرانی - مقالات - موفقیت و اعتماد به نفس / توسط

چگونه بر  استرس سخنرانی غلبه کنیم ؟

 

غلبه بر استرس سخنرانی

وقتی که شما در مقابل یک گروه میخواهید صحبت می کنید، اکثرا اضطراب از نوع گفتاری را تجربه می کنید؛ در حقیقت، سخنرانی عمومی، بزرگترین ترس مردم است.

اضطراب گفتاری می تواند باعث احساس ناخوشایند استرس و یا حتی ترس شود و فرد را عصبی و ناتوان کند .برخی از شایع ترین علائم اضطراب گفتاری عبارتند از: تکان دادن اعضای بدن، عرق کردن، دهان خشک، ضربان قلب سریع ، سرفه های الکی و نفس تنگی .

همان طور که میدانید از بین بردن کامل استرس سخنرانی غیر ممکن است اما ما راهکار هایی را در این مقاله به شما ارایه می دهیم که بتوانید به کمک آن بر این استرس غلبه کنید  و آرامش خود را در حین سخنرانی حفظ کنید .

سعی کنید به زور آرام و ریلکس نباشید .

 

طبق تحقیقات به دست آمده ، زمانی که شما مدام در ذهن خود فکر میکنید که آرام باشید و خونسردی خود را حفظ کنید و خود را مقید میکنید که استرس را دور نگه دارید، این تلاش و درگیری که درون شما رخ میدهد باعث میشود که به خوبی بر صحبت ها و سخنرانی خود تمرکز و کنترل نداشته باشید و مخاطبان را با خود همراه نسازید و با اعتماد به نفس پایینی مطالب را ارایه دهید .

در مقابل آن هایی که با خودشان مرور میکنند هیجان زده هستند و سعی بر غلبه ی هیجان درونی خود که یک احساس طبیعی است، ندارند، سخنرانی های متقاعد کننده تری ارائه دادند .

از نظر روان شناسی انسان دو نوع حالت روانی دارد . حالت حرکت و حالت توقف .

حالت روانی  حرکت  انرژی و هیجان انسان را بالا می برد و حالت توقف شما را آرام و محتاط می سازد .

اینکه شما سعی میکنید همزمان حالت توقف را حفظ کرده و حالت حرکت را خاموش کنید اشتباه است .چون برای غلبه بر استرس شما باید هوشمندانه استرس و اضطراب را به یک حالت هیجانی تبدیل کنید چون استرس احساس بسیار قوی است که مهار کردن آن  مشکل می باشد .پس برای غلبه بر استرس سخنرانی شما هیجان و اشتیاق خود را بالا ببرید تا سطح اضطراب خود را کاهش دهید.

این مطلب می تواند برای شما مفید باشد : فن بیان

بدانید که مخاطبان اضطراب شما را نمی بینند .

 

اکثر اضطراب شما برای مخاطبان قابل مشاهده نیست. اعتماد به نفس را از این واقعیت دریافت کنید که شما تنها کسی هستید که می دانید که چقدر استرس دارید  و کسی از بیرون متوجه این استرس نخواهد شد .

تماشاگران می خواهند که شما موفق شوید. سخنرانان تازه کار معمولا احساس می کنند که مردم در مخاطبان بسیار انتقادی هستند و می خواهند آنها را شکست دهند. این بسیار نادر است. در مورد شرایطی که در آن عضو یک مخاطب بوده اید فکر کنید. آیا می خواهید سخنران شکست بخورد ؟ احتمالا نه، در حقیقت ما معمولا از سخنرانان حمایت می کنیم و نمیخواهیم آن ها رشته کلامشان را از دست بدهند.

اضطراب با پیش رفتن زمان کاهش می باید.

 

اضطراب گفتار معمولا قبل از یک سخنرانی و در ابتدای سخنرانی زیاد است . اکثر سخنران ها هنگامی که شروع به صحبت و مطرح کردن مقدمه میکنند، اضطراب آنها کم کم کاهش می یابد و اعتماد به نفسشان افزایش می یابد. در ابتدای کار و  شروع سخنرانی سعی کنید نفس های عمیق  و آرام بکشید و بدن خود را رها بگیرید و منقبض نکنید.

علت استرس و ترس را ریشه یابی کنید .

 

علت اضطراب  خود را شناسایی کنید. دلایل نگرانی خود را برای سخنرانی روی کاغذی بنویسید. اگر چیزی شبیه به این پیدا کنید، “من می ترسم که هول شوم و همه ی مطالب و سخنان را فراموش کنم”

با خودتان کنار بیایید که ممکن است بترسید و آنچه میخواهید بگویید فراموشتان شود. پس بهتر است آنچه میخواهید بگویید را به صورت خلاصه روی یک کاغذ بنویسید . همچنین بارها تمرین کنید تا استرس این موضوع کاهش یابد .

در مقابل افراد تمرین کنید .

راه غلبه بر استرس سخنرانی

در حالی که سخنرانی خود را تمرین می کنید ، خود را در آینه مشاهده می کنید، به شما این امکان را می دهد که حرکات و زبان بدن خود را ببینید و تمرین کنید که تماس های چشم را ببینید. شما همچنین می توانید سخنرانی خود را برای دوستان یا اعضای خانواده تان اجرا کنید و از آنها برای بازخورد سوال  بپرسید.

از خودتان فیلم بگیرید یا صدایتان را ضبط کنید.

 

سخنرانی صوتی و تصویری راه های دیگری برای ارزیابی و بهبود شما است. شما با مشاهده فیلم سخنرانی یا صدای ضبط شده ی سخنرانی خودتان میتوانید به صورت کلی مشکلات و قسمت هایی که به آن مسلط نیستید را پیدا کنید و سعی کنید آن ها را تقویت کنید.

کاملا بر موضوع مسلط شوید .

 

بر روی موضوع خود را تسلط کامل پیدا کنید . اگر موضوع را به طور کامل مورد بررسی قرار داده اید حتما اطمینان دارید که اطلاعات دقیق را ارائه می کنید و قادر به پاسخگویی به سوالاتی می باشید که مخاطبان ممکن است بپرسند. این چیزها اعتماد شما را تا حد زیادی افزایش می دهد.

از مکان و موقعیت و شرایط سخنرانی آگاهی پیدا کنید .

 

از موقعیت گفتگو آگاه باشید . همان طور که میدانید ما نمی توانیم کاملا از استرس اجتناب کنیم، اما می توانیم آنها را به حداقل برسانیم پس  اطمینان حاصل کنید که از تمام جنبه های وضعیت گفتگو پیش از زمان سخنرانی مطلع هستید.

محدودیت زمانی خود ، تعداد مخاطبان ، نوع گردهمایی مخاطبان خود ، چه تجهیزاتی را در اختیار شما قرار می دهد (کامپیوتر، میکروفون، پدیوم، پاول، و غیره)، و هر جزئیات دیگری که ممکن است بر ارائه  ی شما تأثیر بگذارد را از قبل در نظر بگیرید. همچنین اگر شما از هر نوع تکنولوژی در سخنرانی خود (به عنوان مثال ارائه یک پاورپوینت) استفاده می کنید مطمئن باشید که یک فایل پشتیبان از آن دارید.

کارهایی که در روز سخنرانی باید انجام دهید :

 

ورزش در روز سخنرانی می تواند به کاهش اضطراب و استرس کمک کند.

از تکنیک های آرامش استفاده کنید. تکنیک های آرامش بخش، اضطراب را کاهش می دهند و اجازه می دهند تمرکز ما  بر روی کارمان باشد. برخی از رایج ترین تکنیک های آرام سازی عبارتند از: نفس عمیق، منقبض کردن و رها کردن عضلات و تجسم یک صحنه آرام و لذت بخش.

از آدرنالین اضافی که از ترس سخنرانی در شما ایجاد می شود استفاده ی مفید کنید یعنی شور و هیجان و حرکات را به سخنرانی خود اضافه کنید .

لباسهایی را که احساس اعتماد به نفس می کنید بپوشید .
با اعتماد به نفس عمل کنیدو بدانید مخاطب به شما احترام می گذارد، شما بازخورد مثبت دریافت می کنید که به شما توانایی بیشتری می دهد و مخاطب به شما احترام بیشتری می گذارد. یک اشتباه رایج که سخنرانان تازه کار انجام می دهند، به مخاطب می گویند که مضطرب هستند. این اضطراب شما را کاهش نمی دهد و نگرش مخاطبان را نسبت به شما عوض میکند .

چهره های دوستانه را در جمعیت پیدا کنید. در حالی که شما صحبت می کنید، یک یا دو نفر را در مخاطبین قرار می دهید که بازخورد مثبت را به شما نشان می دهند (در مورد توافق، لبخند زدن، و غیره). هنگامی که شما احساس اضطراب می کنید تماس چشم با آن افراد را ایجاد کنید.

اگر دهان شما خشک شد، حتما آب بخورید . اگر بیش از حد عرق می کنید، لباس هایی را بپوشانید که مخاطبان شما قادر به مشاهده آن نشوند . اگر دستهای خود را تکان دهید، از حرکات در حین صحبت کردن استفاده کنید .

 

 

 

 

 

 

مقالات مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *