...

معنویت نشانه‌های روانشناختی دارد!

/ خرداد ۷, ۱۳۹۸ / بدون دیدگاه / در مقالات / توسط

این روزها مردم چیز زیادی از یکدیگر نمی خواهند… کافیست یکدیگر را بشنویم. شنیده شدن این روزها کم ترین کاریست که می توانیم برای یکدیگر انجام دهیم اما از آن غافلیم.
دلایلش هم تنها به پر مشغله بودن و  بی حوصلگی بر نمی گردد. از دلایل بیولوژیک کم حوصلگی هنگام شنیدن، قدرت بالای ذهن بشر است. یک انسان به طور متوسط قادر به شنیدن حدود پانصد کلمه در دقیقه می باشد، با این وجود، قادر است در هر دقیقه حدود ۱۰۰ الی ۱۲۵ کلمه بر زبان آورد. بنابراین در هنگام گوش سپردن در مغز
او باگ‌های ذهنی ایجاد می شود. این فضای خالی باعث سرگردانی ذهن شده و او به جای تمرکز بر طرف مقابل به جست و جوهای ذهنی خود نیز می پردازد.

از مهم ترین فعالیت های مغز قضاوت، پیش داوری و یافتن پاسخ می باشد. ذهن جست و جو گر و فعال چنانچه تربیت نشده باشد، بلافاصله به هدف قضاوت کردن ، پیش داوری و پاسخ دادن ، جست و جوی خود را آغاز می کند و از شنیدن غافل می ماند! شنیده شدن احساس اعتماد، امنیت و وفاداری ایجاد می کند.

یکی از مهم ترین مهارت های ارتباط موثر ایجاد عادت به شنیدن است. گوش دادن بدون هدف پاسخ دهی، نیاز به تاب آوری دارد. تاب آوری از عوامل معنویت می باشد.
معنویت عامل خشنودی و رضایتمندیست.

درباره نویسنده لیلی نعیمی من روانشناس هستم و در حوزه درمان و برگزاری کارگاه ها و سمینارهای روانشناسی فعال می باشم. عضو انجمن هیپنوتیزم ایران ومتخصص کوچینگ.
نوشته های مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *