روانشناسی مثبت

/ خرداد ۱۴, ۱۳۹۸ / بدون دیدگاه / در روانشناسی - مقالات / توسط

روانشناسی (روانشناسی مثبت )

 

شما احتمالا  نام روانشناسی مثبت را در تلویزیون ، اینترنت یا از مردم شنیده باشید .این علم شاخه ای جدید از روانشناسی است که درحال حاضر تمرکز زیادی بر روی آن قرار گرفته است.به نظر شما روانشناسی مثبت چه تفاوتی با روانشناسی دارد ؟ هدف از روانشناسی مثبت چیست ؟

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از شاخه های مهم و جدید روانشناسی به نام روانشناسی مثبت آشنا کنیم .مزایا و اهدافی که در این روانشناسی وجود دارد را توضیح دهیم و هم چنین تکنیک هایی کاربردی برای استفاده از آن در زندگی روزمره  به شما ارایه دهیم .

تعریف روانشناسی مثبت

روانشناسی مثبت از بسیاری جهات و با بسیاری از کلمات شرح داده شده است، اما تعریف عمومی پذیرفته شده از این زمینه این است:

“روانشناسی مثبت، مطالعه علمی است که زندگی را به بهترین شکل  توصیف می کند و در واقع روشی کاربردی برای کشف نقاط قوت افراد و ارتقای عملکرد مثبت آن ها است .”

در واقع روانشناسی مثبت یک رویکرد علمی برای مطالعه افکار، احساسات و رفتارهای انسانی است با تمرکز بر نقاط قوت به جای ضعف و ایجاد حس خوب در زندگی به جای اصلاح بدی های آن است .

تفاوت روانشناسی و روانشناسی مثبت

روانشناسی در اغلب موارد بر کمبودهای افراد  تاکید می کند و به پتانسیل هایی که هر فرد دارد تمرکز نمی کند . به تحلیل رفتار های روانی افراد و سعی بر اصلاح آن ها و بررسی تاثیرات منفی این رفتار ها بر زندگی اشخاص دارد .

در رویکرد روانشناسی مثبت  بر توانایی های افراد تاکید میشود. این مورد  برای حل مسائل و مشکلات هدف نیست، بلکه برای تحقیق درباره چیزهایی است که به عنوان ارزش و هدف در زندگی افراد قرار داده شود تا مشکلاتش را بهبود بخشند .این جهت گیری مثبت در روانشناسی  حدود ده سال پیش ایجاد شده است و  به سرعت در حال توسعه است.  بنیان گذار روانشناسی مثبت مارتین سلیگمن که روانشناسی آمریکایی است، می باشد.

روانشناسی مثبت

سه سطح روانشناسی مثبت

علم روان شناسی مثبت در سه سطح مختلف یعنی سطح ذهنی، سطح فردی و سطح گروهی عمل می کند.

 • سطح ذهنی شامل مطالعه ی تجربیات مثبت مانند شادی، رفاه، خوشبختی، خوش بینی و جریان است. این سطح در مورد داشتن احساس خوب است .
 • سطح فردی، شناسایی اجزای «زندگی خوب» و ویژگی های اخلاقی است که برای «شخصی خوب» لازم است، که از طریق مطالعه نقاط قوت و نقاط ضعف انسان ها به دست می آید . مانند شجاعت ، استقامت ، آینده نگری ،اصالت و بخشش.
 • سطح گروهی یا اجتماعی، تأکید بر فضیلت های مدنی، مسئولیت های اجتماعی، انسان دوستی، اخلاق کاری و دیگر عواملی است که به توسعه جوامع کمک می کند.

پس روانشناسی مثبت بر وقایع مثبت و تأثیرات آن در زندگی تأکید دارد، از جمله:

 • تجربیات مثبت (مانند شادی و عشق)
 • حالت ها و صفات مثبت (مانند قدردانی ، انعطاف پذیری و مهربانی)
 • جوامع مثبت (اعمال اصول مثبت در کل سازمان ها و مؤسسات)

اهداف روانشناسی مثبت

به طور کلی اهداف روانشناسی مثبت  به شرح زیر است:

 • برای تأثیر مثبت بر زندگی افراد هدفی که بالاتر از همه چیز است بهبود زندگی آن ها می باشد .
 • افراد با شناختن احساسات مثبت تجربه جدیدی را کسب کنند.
 • به آن ها کمک شود تا نقاط قوت و استعدادهای منحصر به فرد خود را شناسایی و توسعه دهند.
 • احساس امید را به دیدگاه انسان ها اضافه کنند.
 • احساس خوشبختی و رفاه افراد را تقویت کنند.
 • حسن قدردانی در انسان ها را پرورش دهند.
 • به انسان ها برای ایجاد و حفظ روابط مثبت با دیگران کمک کنند .
 • افراد را تشویق کنند تا چشم انداز خوش بینانه ای را حفظ کنند.
 • به انسان ها یاد بدهند لحظات مثبت زندگیشان را در یابند .

اهداف روانشناسی مثبت

تکنیک های عملی و ارزشمند روانشناسی مثبت در زندگی

اصول و رفتارهای مثبت روانشناختی می تواند در موقعیت های مختلف از جمله کلاس درس، محل کار و در خانه  استفاده شود.

برخی از تکنیک هایی که مفید و با ارزش بودن آن ها اثبات شده است عبارتند از:

 • ایجاد حس مثبت با یادداشت های رنگی کوچک : سعی کنید جملات مثبتی که در شما حس خوب ایجاد می کند را در معرض دید خود قرار دهید مثلا بر روی برچسب های رنگی کوچک جملات زیبا را بنویسید ومثلا  بالای میز کارتان یا بر روی یخچال منزلتان بچسبانید .

 

 • دور شدن از افکار منفی با آلارم گوشی :یک آلارم یا نوتیفیکیشن برای ساعاتی در روز مشخص کنید که زمانی که غرق در روزمرگی و خستگی و افکار منفی و نگرانی هستید به شما یاد آوری کند که تمرکز و انرژی خود را بر نقاط مثبت و توانمندی های خود قرار دهید و افکار منفی را از شما دور کند چون افکار منفی قدرت غلبه ی بیشتری بر ما دارند پس باید مداوم به خودمان یادآوری کنیم.

 

 • تمرین قدردانی و سپاس : تمرین قدردانی به این صورت است که بابت نعمت ها و توانمندی هایی که خداوند به شما اعطا کرده خداوند را سپاس می گویید و  بابت توانمندی و نعمت هایی که  شما با تلاش و به مرور به دست آورده اید، از خودتان احساس رضایت و قدردانی داشته باشید  و این کار را به صورت روزانه و پیوسته انجام می دهید. برای این تمرین شما روزانه دو نعمت و دو توامندی از خودتان را یادداشت کنید . همان طور که میدانید تفاوت نعمت و توانمندی در این است که نعمت ها تمام دارایی شما محسوب می شوند .داشتن خانواده ،  ، موبایل ، ماشین ، شغل ، مدرک تحصیلی ، حتی زیبایی همگی نعمت حساب می شوند .

توانمندی یعنی کلیه چیزهایی که شما قادر به انجامش هستید مانند صبح زود بیدار شدن ؛ شنونده خوب بودن ، مهربانی و …

البته ممکن است بعضی نعمت ها توانمندی نیز محسوب شود و بلعکس .

 

 • تمرکز بر ایجاد نقاط قوت شخصی به جای ضعف. یکی از مهمترین تفاوت های روانشناسی مثبت با سایر روش های روانشناسی و مشاوره تمرکز بر نقاط قوت افراد است. روانشناسی مثبت بر این ایده استوار است که ساختن نقاط قوت ما اغلب راه موثرتری برای موفقیت است تا تلاش برای بهتر شدن در زمینه هایی که ما برای آن مناسب نیستیم. در عمل، این تکنیک شامل شناسایی نقاط قوت خود و تلاش برای ارائه فرصت های بیشتر برای استفاده از آنها است.

آیا میتوانم با روانشناسی مثبت حس بهتری به زندگی داشته باشم ؟

دوستان عزیز همان طور که میدانید یک زندگی خوب ، یک زندگی بی مشکل نیست . زندگی زمانی خوب میگذره که ما با داشتن احساس خوب آن را سپری کنیم .با وجود آشفتگی و سختی هایی که هست به شادی ها و خوشی هایی که دارید نگاه کنید و لبخند بزنید و بابتش خداوند مهربان را سپاس گزار باشید .

مقالات مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *